Mi a kapcsolat Chernobil és a Mars között?

  A kérdés igen érdekes, de megvizsgálva kifejezetten szoros összefügésre derült fény a közelmúltban. Végre talán lesz pozitív hozadéka is a...

 

A kérdés igen érdekes, de megvizsgálva kifejezetten szoros összefügésre derült fény a közelmúltban. Végre talán lesz pozitív hozadéka is az 1986-ban bekövetkezett katasztrófának,
amely rengeteg ember halálát okozta. A hivatalos áldozatok számát mind máig társadalmi vita lengi körül. De nézzük, hogyan is lehet hasznunk belőle!

Az űrutazás és más bolygók kolonizálása nem csak azért nehéz, mert a távolságot le kell küzdeni. A nem annyira emlegetett, de legalább akkora fejtörést okoz a kozmikus sugárzás. Ez az amitől minket a légkör és a föld mágneses tere megvéd. A Marson nincsenek meg ezek a körülmények. Szinte bármit kikezdő sugárzás ellen méregdrága anyagok sem bizonyultak olyan tartósnak, hogy kolóniát mernének alá építeni. A sok alternatív megoldás, mint a felszín alatti építés, vagy az elfáradó anyagok anyagutánpótlása költséges és nehezen kivitelezhető. 

Na de miben segít Chernobil?

1986-ban kiszabadult sugárzást, kutató csapatok vizsgálták, akik bejártak a reaktor körüli épületbe és méréseket, vizsgálatokat végeztek. A katasztrófa után öt évvel megfigyeltek egy gombát, ami minden más élő szervezettel szemben ellenállóvá vált. Gyorsan regenerálódik és a sugárzást is képes elnyelni. Vagyis egy élő pajzsot tud képezni, amiből úgy vélik a tudósok, hogy egy 21 cm vastagságú réteg elegendő lenne a marsi viszonyok között.

Cryptococcus neoformans fungi - Dr. Grahan Beards/Wikimedia Commons

 

Forrás: interestingengineering.com

 

 

 

 

 

 


Related

S.T.A.L.K.E.R. 555574543501498118

Megjegyzés küldése

emo-but-icon

item